Stressz

A stressz fogalma: A szervezet nem specifikus válasza az ingerekre. Mai értelemben a folyamatos feszültég állapotát vagy a tartós idegességet jelenti, melynek tartós fennállása egészségkárosodást is eredményezhet, mert csökkenti a szervezet ellenálló képességét.
Szorongásban, haragban és agresszióban, fásultságban és depresszióban megnyilvánuló állapot.
Selye János volt, aki elsőként foglalkozott a stresszel, mint meglévő jelenséggel. Ő volt a legnagyobb stressz kutató. Így fogalmazott:
"NEM A STRESSZ ÖLI MEG AZ EMBERT, HANEM AZ, AHOGYAN ARRA REAGÁL!"
Ez azt jelenti, hogy nem a külvilág van befolyással a reakciónkra, hanem az, hogy miként reagálunk rá a személyes tapasztalatunk alapján. Hiszen ugyanaz a stresszt kiváltó tényező (stresszor) másfajta reakciót eredményez két eltérő tapasztalattal rendelkező embernél. (erre mondjuk, hogy nem vagyunk egyformák)
Például, van, akit olvasás közbenzavar a zaj, és van, aki mellett szólhat egyszerre rádió, tévé, mégis el tud merülni a történetben.
Akadnak olyanok, akik nagyon hamar "felkapják a vizet", másoknál ugyanabból az okból kifolyólag ez később, vagy egyáltalán be sem következik.
A szervezetben végbemenő változások:

  • a pulzusszám megemelkedik
  • nő a vércukorszint
  • a szív, a tüdő és a vázizomzat vérellátása fokozódik
  • kitágul a pupilla
  • fokozódik a verejtékezés
  • csökken a vese kiválasztó szerepe.

Ezek a fiziológiás változások azért történnek meg, hogy sikeresen tudjon alkalmazkodni az azonnali cselekvést igénylő stresszhelyzetekhez.
További részletek: HRDoktor


Maga a fogalom az 1930-as években, hosszas kutatás, pontosítás után látott napvilágot.
A stressznek két alapvető típusát különböztette meg:

  • a pozitív stressz: az eustressz
  • a negatív stressz: a distressz 
A distressz fogalma:
A kellemetlen és káros stresszek összefoglaló neve, melyek károsító hatása már az életfunkciókban is megmutatkozik. Kimerültség, energiahiány válik fő jellemzővé. Kifejezetten egészségkárosító hatása van.
Az eustressz fogalma:
Rövid távú, energiafokozó pozitív motiváló tényező. Javítja a teljesítményt, lelkesít. A stressz arany középútjának is nevezik, mert a túl magas vagy a túl alacsony stressz-szint egyaránt csökkentheti a teljesítményünket, viszont ez a közepes kifejezetten inspiráló, sikerorientáltságot eredményező. Ilyekor mondják, hogy valaki csúcsteljesítményt tud produkálni.