Középvonal átlépése

Kép: Pinterest
Kép: Pinterest

A test középvonala egy olyan választóvonal, ami hosszanti irányban két szimmetrikus részre, a jobb és bal oldalára osztja a testet.
Az a fontos terület, ahol megtanuljuk koordinálni a két szemünk, két fülünk, és a testünk két oldalának használatát.
Agyunk egy rendkívül bonyolult szerkezet, összetett működések összehangolása révén irányítja a test funkcióit.
Nagyon röviden: az agyunk bal oldala (más néven logikai agy) irányítja a test jobb oldalát, és olyan feladatokért felelős, mint a beszéd, az írás, a matematika, a tudomány, az elemzés, az objektivitás és az érvelés.Agyunk jobb oldala (más néven érzelmi agy) irányítja a test bal oldalát, és felelős a kreativitásért, a képzeletért, az intuícióért, a zenéért, a művészetért és a szubjektivitásért.  
Mi az a középvonal átlépése? 
A középvonal átlépése bármikor megtörténik, amikor átlépjük testünk egyik részét az ellenkező oldalra. Ez lehet például, amikor a jobb kéz is közreműködik abban, hogy megkösse a bal cipőt, keresztbe tesszük az egyik lábat a másikon, vagy akár egy könyv olvasásánál, amikor a szemünk a lap bal oldaláról jobbra halad.A középvonal átlépéséhez az agy jobb és bal oldalára (féltekére) egyaránt szükség van. Ezt az ún.kéregtest, a copus callosum biztosítja, ami a legnagyobb összeköttetés a két félteke között.
Miért fontos a középvonal átlépése?
Minél többet kommunikál ez a két fél, annál erősebb lesz ez a kapcsolat, és annál könnyebb a fejlődő agy számára az információfeldolgozás, a feladatok elvégzése, az érzelmek kezelése, a verbalitás és a fizikai aktivitás.
Sok rendellenesség esetén ez a kapcsolat akadályozott.  Az agyban tapasztalható gyenge kommunikáció befolyásolja, többek között a figyelmet,az emlékezetet, gondolkodást, az érzékelés - észlelést (kognitív funkciókat), 
a viselkedést, a mozgást. 

Fizikai fejlődés:
Fizikai szinten a középvonal átlépése szükséges például az olvasás, az írás, az öltözködés, a sportolás, a biciklizés...stb elsajátításához. Tulajdonképpen minden újdonság megtanulásához.
A fejlődés mérföldkövei, mint a gurulás, a kúszás, mászás, felállás mind kommunikációt és integrációt igényelnek az agy jobb és bal oldala között. Nagyon fontos, hogy a babák megtanuljanak kúszni, majd mászni. Az agyfejlődés szempontjából kihagyhatatlan!
Sokan nem is tudják, mennyire káros, ha túl hamar feláll, elindul a baba. Kihagyja a fejlődés egyik legfontosabb szakaszát. Sőt ehhez még hozzá is segítik -jóindulatból, mégis TÉVESEN - például a bébikomp használatával.
Minden alkalommal, amikor a baba átlépi a középvonalat, új kapcsolatok épülnek fel az agyában. Ezek a kapcsolatok elengedhetetlenek a nagymotoros és a finommotoros fejlődéshez.
Érzelmi fejlődés:
A legtöbb kihívást jelentő viselkedés, a dührohamoktól és érzelmi kitörésektől, az iskolai problémáktól, az agressziótól stb...annak a jele, hogy az agyuk különböző részei nem működnek együtt. Nincsenek szinkronban, nem kommunikálnak, és egy terület uralja a többit. Annak érdekében, hogy a gyermekeink sikeresebbek legyenek és érezzék, hogy tudják a képességeiket fejleszteni, kulcsfontosságú az agyféltekék közötti kapcsolat kiépítése. Ennek egyik legjobb módja a középvonal átlépése.

Kép forrása: Pinterest
Kép forrása: Pinterest